EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Türkiye’de İnşa Edilen İkinci PN MİLGEM Korveti Kızağa Konuldu

Pakistan Donanması için Türkiye’de inşa edilecek olan ikinci (projenin 3.gemisi) MİLGEM Sınıfı Korvetin kızağa konulma töreni bugün İstanbul Tersane Komutanlığı’nda gerçekleşti.

İstanbul Tersane Komutanlığı’nda gerçekleşen törene Pakistan adına Pakistan Donanmasının Baş Deniz Müfettişi Tuğamiral İhsan Ahmet Khan katıldı. Törene katılan diğer isimler arasında ASFAT’ın üst düzey yöneticileri, Türk Loydu’ndan temsilciler ve Ankara’daki Pakistan Büyükelçiliği Deniz Ataşesi Deniz Albayı Mazhar Bashir yer aldı.

Türk Donanması tarafından ADA Sınıfı olarak adlandırılan MİLGEM Sınıfı Korvetler, Pakistan Deniz Kuvvetleri tarafından JINNAH Sınıfı/PN MİLGEM/ MİLGEM-J olarak sınıflandırılıyor.

Pakistanlı Tuğamiral İhsan, tören sırasında gerçekleştirdiği konuşması sırasında Pakistan Donanması adına inşa edilen ikinci MİLGEM sınıfı korvetin kızağa konulması töreninin ortak değerlere, kültüre ve kadere sahip olan iki stratejik olarak birbirine bağlı iki millet arasındaki kardeşlik ve dostluk bağlarını daha da sağlamlaştırmak için önemli bir an olduğunu belirtti.

PN-MİLGEM-3-3_1

İhsan, uzun süredir devam eden küresel pandemiye rağmen zorlu inşa planına sadık kalan ASFAT, İstanbul Donanma Tersanesi ve Milli Savunma Bakanlığının “bağlılığını ve adanmışlığını” takdir ettiklerini vurguladı.

Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için dört adet MİLGEM Korveti’nin inşasını kapsayan PN MİLGEM Projesi kapsamında, üçüncü PN MİLGEM Korveti’nin ilk kaynağı 23 Ocak 2021 tarihinde İstanbul Tersane Komutanlığı’nda gerçekleşmişti. İlk kaynağı yapılan 3’üncü geminin ‘Sac Kesim Töreni’ 30 Aralık 2020 tarihinde icra edilmişti.

Türkiye’de inşa edilen ikinci, toplamda inşasına başlanan üçüncü gemi ise bugün itibariyle kazığa oturtulmuş oldu.

PN MİLGEM Projesi

Milli Gemi (MİLGEM) Projesi kapsamında; yerli mühendislerinin eseri olarak üretilen, Türk sancak ve bayrağını dünya denizlerinde başarılı bir şekilde dalgalandıran MİLGEM Korveti’nin, 6 Eylül 2018 tarihinde Pakistan ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmaya müteakiben Pakistan’a ihraç edilmesi kararlaştırılmıştı.

PN MİLGEM Korveti

Bu doğrultuda ASFAT ana yükleniciliğinde Pakistan Donanması için dört adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet üretilecek, bunların iki adetinin üretimi İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda, diğer iki adetinin üretimi ise Pakistan’ın Karaçi Tersanesi’nde gerçekleşecek.

Program kapsamında ilk gemi 54’nci ayda, ikinci gemi 60’ncı ayda, üçüncü gemi 66’ncı ayda, son gemi ise 72’nci ayda tamamlanması planlanıyor.

İlk teslimat 2023’te

İlk korvet 2023 yılında Türkiye’de, son korvet ise 2025 yılında Karaçi’de teslim edilerek, Pakistan Deniz Kuvvetleri tarafından hizmete alınacak.

ADA Sınıfı Korvetlerin ilk müşterisi Pakistan

Pakistan, ADA Sınıfı Korvetlerin ilk müşterisi Pakistan Deniz Kuvvetleri, ikinci müşterisi ise Ukrayna Deniz Kuvvetleri oldu.

Ukrayna Donanması için 4 adet ADA Sınıfı Korvetin ihraç edilmesi bekleniyor. İlk geminin Türkiye’de, kalan 3 geminin ise Ukrayna’da inşa edilmesi planlanıyor.

JINNAH Sınıfı

PN-MİLGEM-3-4_1

JINNAH Sınıfı Korvetler, 2.926 tonluk deplasmanlarıyla 2.400 tonluk ADA Sınıfı ve 3.000 tonluk İSTİF Sınıfının arasında bir tonaja sahip olacak. Gemi, 6 adet Harbah Satıhtan Satha Füze Sistemi ile de teçhiz edilecek. Harbah Füzeleri, azami 700 kilometre menzile sahip.

Kaynak: savunmasanayist

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak