EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Türkiye’deki deprem hareketliliği ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Türkiye’deki deprem hareketliliği ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Ercan, herkesin İstanbul’daki olası bir depreme odaklandığı dönemde farklı bir bölgeye dikkat çekti.

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Erzincan’da yaşanan 4.2 büyüklüğündeki deprem sonrası sabah.com.tr’ye açıklamalarda bulundu. Hem İstanbul depremi hakkında hem de Doğu Anadolu’daki fay hatalarında yaşanan hareketlilik ile ilgili uyarılarda bulunan Ercan, olası bir İstanbul depreminde riskli bölgeleri açıkladı. Prof. Ercan, tüm Türkiye Marmara depremine odaklanmışken daha büyük alarm veren bir bölgeye dikkat çekti.

“DEPREM ‘GELİYORUM’ DİYOR”

Doğu Anadolu’daki fay hatlarının kesişiminde biriken enerjiye dikkat çeken Prof. Ercan Sabah gazetesinden Abdulhay Selim Dündar’a yaptığı açıklamada, Türkiye’deki yer hareketliliğine ilişkin şunları söyledi:

“Türkiye’de hiçbir yerde deprem olmasa, Bingöl’de, Erzincan’da olur. Bunun iki önemli nedeni var: Biri Kuzey Anadolu kırığı, ikincisi Doğu Anadolu kırığı olmak üzere, bu bölgede kesişiyorlar. Burası gerginliğin pompalandığı bir bölge… Bugüne kadar en büyük deprem Erzincan’da olmuştur. Bu 7.9 büyüklüğünde bir depremdi ve yaklaşık 40 bin kişinin ölümüne neden oldu. Dün gerçekleşen 4.2 büyüklüğündeki deprem, bu bölgede gerginliğin biriktiğini söylüyor. Bu bölgede her 50 yılda, 70 yılda bir büyük deprem olur.”

Herkes Marmara’ya odaklanmışken, deprem bizi Doğu Anadolu’da farklı bir yerde vurabilir. Bunun yanında deprem gecikmiştir. Kaldı ki 2021 yılında neredeyse deprem olmadı. Bu korkutan bir suskunluk. 4.2 büyüklüğündeki deprem, daha büyüğünün öncüsüdür diyemeyiz ancak burada fay hattı ‘ben geriliyorum, günün birinde harekete geçeceğim’ diyor.”

İSTANBUL DEPREMİ HABERLERİ HAFTADA BİR DEĞİŞMEZ

“Deprem haberleri, hava durumu gibi haftada bir değişmez. Sık sık televizyonlarda görüyoruz. Sanki hava raporu verir gibi “deprem şöyle olacak, böyle olacak” şeklinde açıklamalar oluyor. 42 yıldır bunun doğru olmadığı ortaya çıktı. Gerçek bir deprem veri tabanına dayanıyorsa, tahminler 500 yıl, 1000 yıl değişmez.

Benim açıklamış olduğum veri tabanına dayanan verilerde, olası bir deprem için 2045 yılından herhangi bir sapmam yok. Dolayısıyla, Marmara bir deprem yaratacak kadar gergin değil. Evet, her gün depreme biraz daha yaklaşıyoruz. Ancak burada alarm zillerinin çalmaya başlayacağı yıllar 2035’ten sonra başlar. Eğer deprem olacak 2045 yıllarında olur. Ancak, bu deprem gecikebilir. Geçmişteki Marmara’daki deprem davranışlarına baktığımız zaman, 75 ila 100 yıl arasında gecikme görebiliyoruz. Bana göre en olası tarih 2045’tir ancak gecikme olasılığı da vardır.”

“EN RİSKLİ BÖLGE AVRUPA YAKASI”

“Anadolu Yakası’nın önünde olmayacak, Avrupa Yakası’nın önünde olacak. Yapı niteliğine baktığımızda, en kötü yapılar Avrupa Yakası’nda ve yer davranışı bakımından da en güçsüz olan yer Avrupa Yakası’dır. Bir deprem olduğunda deprem yıkımlarının yüzde 65’i Avrupa Yakası’nda, yüzde 35’i Anadolu Yakası’nda beklenir. Bu nedenle Anadolu Yakası daha güvenli. Yaşanabilecek en güvenli yerler ise Adalar.”

Kaynak: TV100

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak