EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Türkiye’nin Kuzeyinden Güneyine Tek Şarjla Gidecek

Mercedes-Benz, tamamen elektrikli yeni otomobili “EQS”i tanıttı. Özellikle de iç tasarım ve menzil açısından göz dolduran araç, iki farklı versiyon olarak satışa sunulacak. Fiyat ve çıkış tarihi bilinmeyen Mercedes-Benz EQS, lüks ve elektrik motorunu birlikte arayan tüketicilere hitap edecek türden.

Almanya merkezli otomobil devi Mercedes-Benz, düzenlediği bir etkinlikte “EQS” isimli yeni otomobilini duyurdu. Elektrik motorlu bir araç olarak karşımıza çıkan EQS; motor gücü, menzili, Mercedes-Benz oluşu ve tasarımıyla da çok dikkat çekecek gibi görünüyor. 

Aracın dış tasarımı, bugüne kadar alışmış olduğumuz Mercedes-Benz ön yüzlerinden biraz daha farklı. Elektrikli olması nedeniyle herhangi bir ızgarası olmayan araç, buraya devasa boyutlu bir logo yerleştiriyor. 21 inç olarak satın alınabilen devasa büyüklükte lastiklere sahip Mercedes-Benz EQS, sahip olduğu 0.20’lik hava sürtünme katsayısı ile de bir elektrik motorlu aracın en önemli detaylarından bir tanesinin hakkını sonuna kadar veriyor.

Geçişli renklere sahip olarak satın alınabilen Mercedes-Benz EQS’nin iç tasarımı da en az dışı kadar etkileyici. Neredeyse tümüyle dijital bir yapıya sahip olan konsol, aracın tüm ön yüzünü kaplayan bir ekranla geliyor. Bu ekran, aracın gösterge panelleri ile multimedya ekranını bir bütün haline getiriyor. Öte yandan, bu konsolun Mercedes-Benz EQS’ye özel olduğunu da açıkça ifade etmek gerekiyor.

Mercedes EQS

Aracın tasarımındaki detayları aktarmaya devam ederken, ön koltukların arkasına yerleştirilmiş olan ekranlara da değinmek gerekiyor. 11,6 inç büyüklüğünde olan bu ekranlar, yolcuların eğlenceli bir yolculuk yaşamasını sağlıyor. Tüm bu multimedya deneyimini 15 adet hoparlörü ve 2 adet subwooferı olan Burmester marka ses sistemiyle birleştiren Mercedes-Benz mühendisleri, müşterilerine benzersiz bir deneyim sunmayı amaçlıyorlar.

Mercedes-Benz EQS

Az önce de belirtmiş olduğumuz gibi Mercedes-Benz EQS, elektrik motorlu bir yapıya sahip. Bu motor için çok detaylı çalışmalar sürdürdüklerine inandığımız mühendisler, beklentileri aşan derecede menzil imkanı sunmayı başarmış durumda. Buna göre, 200 kW hızlı şarj desteğine sahip batarya modülleri, yalnızca 30 dakika gibi kısa bir süre içerisinde yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar şarj olurken, tam şarj olmuş bir Mercedes-Benz EQS 770 kilometreye kadar menzil sunabiliyor. Bu menzilin, son dönemlerdeki en iyi değerlerden bir tanesi olduğunu söylemek gerekiyor.

Mercedes-Benz EQS

Mercedes-Benz’in yeni elektrik motorlu canavarı, iki farklı versiyon olarak satılacak. Bunlardan bir tanesi, “450+” olarak isimlendirilecek ve arkadan itişli, 333 beygir güç üreten bir motorla gelecek. 0’dan 100 km/sa hıza yalnızca 6,2 saniyede ulaşabilecek aracın maksimum hızı ise 210 km/sa ile sınırlandırılmış durumda. “EQS 580 4MATIC” olarak isimlendirilen ikinci versiyon ise 4 tekerden çekiş sunacak ve 524 beygir gücündeki bir canavardan güç alacak. Bu versiyon, yalnızca 4,3 saniyede 100 km/sa hıza ulaşabiliyor olsa da maksimum hız, 450+ versiyonunda olduğu gibi 210 km/sa ile sınırlı olacak.

Mercedes-Benz EQS’in çıkış tarihi ve fiyatı ile ilgili şu an için netleşmiş bir açıklama bulunmuyor.

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak