EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Üretici limon ağaçlarını söküyor

Türkiye’nin narenciye ihtiyacının üçte birinden fazlasını karşılayan Adana’da limon bu yıl dalında kaldı. Limonları çürüyen üretici, çareyi 15-20 yıllık ağaçları kesmekte buldu.

Türkiye’nin narenciye ihtiyacının üçte birinden fazlasını karşılayan Adana’da limon bu yıl dalında kaldı. 700 bin dönüm arazide ekili olan narenciyede üretim fazla ama fiyatlar çok düşük. Üreticiler limonu dalında 40 kuruşa satamıyor, marketlerde ise limonun fiyatı 8 liranın üzerinde. Limonları dalında çürüyen üretici, çareyi 15-20 yıllık ağaçları kesmekte buldu.

‘PAZARI KAYBETTİK’

Adana Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Doğan Akın, limon üreticisinin çok zor bir yıl geçirdiğini belirterek acilen planlı üretime geçilmesi çağrısı yaptı. Önceki gün TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar’la Muğla, Antalya, Adana, Mersin illerinin katılımıyla değerlendirme toplantısı gerçekleştirdiklerini ifade eden Akın, Akdeniz Bölgesi’ndeki bütün illerde üretici açısından durumun vahim olduğunu belirtti. Akın, “Geçen yıl limonlar para ettiğinde depolarda kalmıştı. İhracat yasakları yüzünden, diğer ülkeler başka ülkelere kaydı. Aynı durum soğanda da yaşandı bu yıl, pazarı kaybettik. Ürün fiyatı yükseldiğinde pazarı kaybetmememiz gerekiyordu. Bu yıl da limon dalında kaldı.” dedi.

‘PAKETLENMEDEN HALE GİTSİN’

Dalından 40 kuruşa çıkan limonun kesimle birlikte 1 lira 10 kuruşa mal olduğunu, paketlemeden 2 liraya çıktığını ifade eden Yüreğir Ziraat Odası Başkanı, “Tarlada kesilen limonun pakete ihtiyacı yok. Direk marketlere ve hale gitsin” önerisi yaptı.

Erkenci limonun 3 liradan 2 liranın altına düştüğünü söyleyen Akın, ihracatın yavaş olduğuna da dikkat çekti, Rusya’nın ürünü alırken analiz bahanesiyle beklettiğini bu arada 10 günde limonun yumuşadığını belirtti.

‘TALEP OLURSA AĞAÇLAR SÖKÜLMEZ’

Girdi maliyetlerinin çok yüksek olmasından dolayı ağaç bakım masraflarını karşılayamayan üreticinin ağaçları söktüğünü bildiren Akın, “15-20 yıllık ağaçlar kesiliyor çünkü bunlar geç ürün veriyor. Eğer pazar olursa bu ağaçlar kesilmez. Talep yok o yüzden de üretici yıllarca baktığı ağacını kesmek zorunda kalıyor.” dedi.

Peki ağaçlarını kesen üretici seneye ne yapacak? Akın, şöyle yanıtladı: “Başka ürünler ekecek. Hangi ürün kazandırıyorsa ona yönelecek ama o zaman da aynı sorun olacak. Her yıl bir üründe sıkıntı olacak. O yüzden planlı üretim diyoruz. Acilen devlet planlı üretim için adım atmalı.”

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak