EN YENİLER
Milli hava platformları Türk mühendislerine emanet
Bayraktar TB3 SİHA, 9'uncu test uçuşunu tamamladı
Türkiye'nin savunma sanayisindeki son durumu
Milli Helikopter Yakalama ve Transfer Sistemi KUŞKAPANI Kabul Testlerini Tamamladı
Savunma Sanayii için Eğitim Kurumu Örnekleri Geliyor
Türkiye'nin Güneş Paneli Üretimindeki Sıradaki Hedefi İkincilik

Yüzer Havuzla Gemi İnşa Kapasitesimiz Bir Adım Daha İleriye Taşındı

Türkiye’nin Akdeniz ve Ege kıyılarındaki en büyük havuzlama kapasitesine sahip yüzer havuzu, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın katıldığı törenle İzmir Tersanesi Komutanlığında hizmete açıldı.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar törende, son dönemde yaşanan gelişmeler dikkate alındığında yerli ve millî savunma sanayiinin öneminin daha da ortaya çıktığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin etki ve ilgi alanının her geçen gün genişlediğini, Türkiye’nin uluslararası alanda bir özne hâline geldiğini ifade eden Akar, “Fedakâr ve kahraman ordumuzu yüksek teknoloji ürünü yerli ve millî silah sistemleriyle buluşturmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu gayretlerimizin meyvelerini de toplamaya başladık.” dedi.

Silah Sistemlerimizin Etkinliği Azerbaycan’da Görüldü

Geçmişte Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan piyade tüfeğinin dahi yurt dışından tedarik edildiğini hatırlatan Akar, şöyle devam etti:

Artık Millî Piyade Tüfeklerimizi, kendi savaş gemilerimizi, fırkateynlerimizi, İHA’larımızı, SİHA’larımızı, Fırtına obüslerimizi, ÇNRA’larımızı, ATAK helikopterlerimizi, akıllı hassas mühimmatımızı tasarlayıp inşa, imal ve ihraç seviyesine gelmiş bulunuyoruz. Bugün Silahlı Kuvvelerimiz yerli ve millî imkânlarla üretilen harp silah, araç, gereç ve mühimmatı etkin bir şekilde kullanarak sahada büyük başarılar elde etmiştir ve etmektedir. Türk yapımı silah sistemlerinin etkinliği, yakın zamanda Azerbaycanlı kardeşlerimizin öz topraklarını işgalden kurtarma mücadelesinde de en açık şekilde görülmüştür.

Türkiye’nin Akdeniz ve Ege Kıyılarındaki En Büyük Havuzlama Kapasitesine Sahip

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Tüm bu başarılar kamu, vakıf şirketleri, özel sektör ve üniversitelerin ciddiyet, samimiyet, diyalog ve koordinasyon içerisinde çalışmasıyla elde edildi. Hizmete giren yüzer havuz, kamu-özel sektör iş birliğinin başarılı bir örneğidir” dedi.

Türkiye’nin Akdeniz ve Ege kıyılarındaki en büyük havuzlama kapasitesine sahip yüzer havuzu” olduğunu belirttiği tesisin hizmete girmesiyle gemi inşa alanındaki çalışmaların ve kapasitenin bir adım daha ileriye taşındığını vurgulayan Akar, yüzer havuzun önemli katkılarda bulunacağına yönelik inancını dile getirdi.

Hulusi Akar, insan kaynağına, potansiyele ve savunma sanayii firmalarına yönelik duydukları güveni de belirterek, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin karada, denizde, havada; yurt içinde ve sınır ötesinde, dünyanın çeşitli coğrafyalarında üstlendiği görevleri başarıyla yerine getirmesinde yerli ve millî savunma sanayinin güçlenmesi için çalışan iş adamlarımızın, sanayicilerimizin, mühendislerimizin, işçilerimizin de büyük payı var. Bu çalışmaların artarak devam etmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Milli Savunma Bakanı Akar, Havuz Hizmete Giriş Belgesi’ni Havuz Komutanı Deniz Yarbay Özgür İkiz’e verdi.

Yarbay İkiz’in belgeyi ant içerek teslim almasının ardından kurdele kesilerek havuz hizmete alındı.

Yarı Fiyat, Yarı Zaman

Törenin ardından Hulusi Akar ve TSK Komuta Kademesi havuzu gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Beklenen maliyetin neredeyse yarı fiyatına ve belirlenen sürenin yarısında hizmete alındığı belirtilen yüzer havuz, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının gelecek dönemde envantere alacağı platformlara da hizmet verebilecek.

10 bin ton kaldırma kapasitesine sahip yüzer havuz 175,60 metre uzunluğunda ve 35,54 metre iç genişliğinde.

Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Paylaş
Benzer Yazılar
deprem
İzmir Depremi'nin Bilançosu
GES
GES Projeleri İçin Geoteknik Raporun Hazırlanmasına İlişkin Özel Teknik Şartname Önerisi
nükleer
Nükleer Güç Santralleri ve Nükleer Teknoloji
izmirss
Unutulan Proje: RADIUS
1424653
TOGG, Batarya Modülü İçin Farasis İle Anlaştı
DCIM100MEDIADJI_0168.JPG
Alsancak Limanı'nda Ro-Ro Operasyonları Yeniden Başladı
Ekran Alıntısı
"Depreme Karşı Tekiz" Girişiminden 7 Maddelik Eylem Planı
D_giKQnWsAIPARD
Türkiye'nin İhtiyacı Yassı Çelik Üretimi Hakkında Öneriler
FARM-2048x1263
Organik Tarım Uydurması
thumbs_b_c_e428879bb34d1f9546287414ad1e9f7f
Kıyı Emniyetinin İlk Kadın Römorkör Kaptanı, Dümeni Başında
röpdeneme2
Prof. Dr. Sencer İmer ile Türkiye'de Demir - Çelik Sanayisinin Değerlendirmesi
thumbs_b_c_edf5aed117b870772be9ac2eff6dbd14
Türkiye’nin Mühendis Kızları Geleceği Aydınlatacak